
V současnosti vznikly hormony nové generace, které, jak se obecně tvrdí, jsou bez vedlejších účinků. Je také možné zavést do organismu umělé hormony, ale jak ukazuje praxe, pouze pomáhají procesy stárnutí zpomalit. Ne všichni, a ne vždy, dosáhnou po použití hormonů cíleného efektu. Podle vědců využíváme možnosti našeho mozku jen z 10 %, což znamená, že v organismu každého z nás jsou rezervy, které musíme přinutit k „práci“.
Problém je v tom, jak jim dát příslušný pokyn. Příroda byla velice moudrá, když dala člověku paměť. Vzpomínky v nás probouzejí emoce, a emoce, zvláště ty pozitivní, nutí hormony k práci, a tím i celý organismus. Znamená to, že elixírem mládí jsou především pozitivní myšlenky, emoce a pocity.
Vlastně není důležité to, kolik nám je let, ale to, že vždy můžeme ručičky našich biologických hodin posunout. Je důležité naučit se vzpomínat na mládí a první lásky, na všechny krásné chvíle, které jsme prožili. Přece pro člověka (hlavně pro ženy) není lepší lék na nemoci, než je láska!
Ne náhodou kdysi ženy skladovaly své svatební šaty a někdy je vytahovaly ze skříně, aby se nad nimi rozplývaly, dokonce si je někdy i oblékaly. Pravidelně si prohlížejme fotky, na nichž jsme stále mladí. Častěji se stýkejme s kamarády z mládí nebo ze školy. Taková setkání jsou pro náš organismus a naši psychiku jistým elixírem mládí. Trvalé mentální napojení na mládí a zdraví nejenže brzdí příchod stáří, ale může nám i mládí vrátit.
– úryvek z knihy Cesta ke zdraví, autor: Michail Tombak